
Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Borku Wielkopolskim zostało wzniesione w latach 1599-1651 według projektu Albina Fontany lub Krzysztofa Bonadury Starszego (źródła podają oba nazwiska). Fundatorem kościoła był między innymi Stanisław Przyjemski.
Świątynia posiada elementy wystroju charakterystyczne dla stylu barokowego i rokoko. Wewnątrz, znaleźć można między innymi, barokowy portal z terakotową płaskorzeźbą, na ścianie frontowej epitafia księży Adama Perlikowskiego i Józefa Stoińskiego. W kruchcie znajdują się trzy, szczególne obrazy, namalowane na tle Borku Wielkopolskiego postacie szlachty w kontuszach i młynarza przy młynie, a także obraz Madonny z Dzieciątkiem z końca XVI wieku
Warto wspomnieć o cudownym obrazie Matki Bożej Boreckiej, który po dziś dzień, drugiego lipca, podczas obchodów odpustu parafialnego, sprowadza do Borku tysiące pielgrzymów. Został on namalowany na desce cyprysowej między 1390 a 1392 rokiem przez nieznanego artystę wiejskiego.Obraz przedstawia Madonnę, trzymającą na rękach Dzieciątko Jezus. Hierarchowie kościoła udokumentowali wiele cudów i łask, jakimi obraz obdarzył wiernych, między innymi cud Aliny Kopin z Koszkowa, mając 23 lata utraciła wzrok, ofiarowana w 1603 r. Matce Bożej odzyskała wzrok na nowo.